Radović: Femicid da postane zasebno krivično djelo, žene edukovati i osnažiti da ljubav ne smije da boli

Rodno zasnovano nasilje koje nerijetko završava femicidom jedan je od najvećih problema crnogorskog društva, ocijenili su učesnici ankete koju je nedavno sproveo portal CdM. Da ne griješe pokazala je, nažalost, najnovija tragedija u kojoj je žrtva tridesetdevetogodišnja Podgoričanka.

Kao najčešće uzroke za sve češće femicide navode blagu kaznenu politiku, mizoginu kulturu i patrijarhalni odgoj muškaraca. Gotovo polovina ispitanika ocijenila je iskustvo sa policijom i državnim organima u ovim slučajevima kao negativno.

Da su blaga kaznena politika i neadekvatan odnos institucija sistema najveći uzročnici femicida smatra i izvršna direktorica NVO “Sistem” Neda Radović.

Ona je, gostujući u podkastu CdM “Građansko izvještavanje” kazala da je došlo vrijeme da se femicide uvrsti u Krivični zakonik kao posebno krivično djelo.

“Da se onome ko je usmrtio ženu ne sudi za nasilje u porodici sa smrtnim ishodom već za ubistvo. Samim tim što nemamo adekvatne kazne za ova nedjela na neki način ohrabrujemo nekog drugog potencijalnog ubicu da izvrši zločin. Pojedini ljudi koji rade u instizucijama sistema i koji bi trebalo da se bave zaštitom žena, ne čine to na adekvatan način”, tvrdi Radović.

Iz svog dugogodišnjeg iskustva u radu sa žrtvama rodno zasnovanog nasilja zaključila je, kaže, da često oni koji prvi dolaze u dodir sa žrtvama nijesu na pravi način senzibilisani za to.

“Apelovala bih na državu da obrati pažnju i obezbijedi dovoljan broj obuka za ljude iz sistema kako se nebi dešavalo ono na šta smo nailazili u praksi – da službenici policije ili zaposleni u sudstvu i tužilaštvu, nekad iz najbolje namjere da pomognu porodici koju poznaju, obeshrabre žrtvu da se bori. Oni moraju biti obučeni da se na pravi način odnose prema različitim oblicima nasilja kroz koje žene prolaze kako bi, u zavisnosti od stepena rizika u kojem se žena nalazi, znali da postupaju”, poručuje Radović.

Kada je riječ o edkukaciji, čak 93 odsto učesnika CdM-ove ankete kazalo je da bi u školama trebalo više podučavati o rodnoj ravnopravnosti i prevenciji rodno zasnovanog nasilja.

Radović ističe da bi edukacija trebalo da započne već u vrtićima.

“Treba sprovoditi kampanje koje će da uključe psihologe i stručne saradnike koji će raditi na tome da djecu nauče normalnim obrascima ponašanja. Teško je ispraviti obrasce koji su usvojeni kada dijete dođe u srednjoškolski uzrast, a nerijetko se do tada djeca okrenu nekom obliku zavisnosti, ukoliko trpe ili svjedoče nasilje, dok, s druge strane, neki prhivate taj obrazac te i sami postanu nasilnici”, pojašnjava Radović.

Neophodno je, kaže, omogućiti svim ženama pravo na školovanje,ekonomski ih osnažiti i osvijestiti ih da prepoznaju šta je nasilje.

“Da shvate da ljubav ne smije da boli jer, ako boli – to nije ljubav”, poručuje Radović.

Izvor: cdm.me